ILGAZ

Ilgaz Hakkında…

Batı Karadeniz bölgesinde güzelliği ile meşhur bir sıradağ.Her tarafı bir başka güzel olan Anadolumuzun en şirin köşelerinden biri olan Ilgaz Dağlarının kuzey sınırını Araç Nehri ve GökırmakNehrinin açtığı vâdiler, doğu sınırını Kızılırmak Vâdisi, güney sınırını Devrez ve Ulusu nehirlerinin vâdileri, batı sınırını ise Büyüksu tayin eder. Dağın doğu-batı istikametindeki uzunluğu 200 km kuzey-güney istikametindeki genişliği ise 60 km’dir.

Ilgaz Dağları, batıdan doğuya doğru yükselen ve nadir geçit veren bir dağ silsilesidir.Mevcut geçitlerden en mühimi şimdiki Ankara-Kastamonu karayolunun üzerinden aştığı Ilgaz Dağı geçididir. (1775 m). Batı Karadeniz bölgesindeki dağların en yüksek noktaları Ilgaz Dağlarının doğu bölümü üzerinde toplanmıştır. Bunlar 2587 m yüksekliğindeki ÇokalIlgaz, 2570 m yükseklikteki Ilgaz Haceti ve 2312 m yükseklikteki Hacettepe’dir. Batıda bulunan en yüksek noktası 1980 m ile Kel Tepedir.Ilgazların ortalama yüksekliği 1500 m civârındadır.

Ilgaz Dağları bölgesinde çok ılımlı bir kara iklimi hüküm sürer.İlkbahar ve yaz mevsimleri uzundur. Bölge çok az yağış alır. Bu sebepten dağlar gür olmayan ormanlar ve ağaçlıklarla kaplıdır.Çok zaman yeşil görünür.Güney yamaçları meşe ağaçlıkları, kuzey ve yüksek bölgeler köknar ve ladin ağaçları, batı kesim gürgen ve akasya ağaçları ile kaplı olup, doğu kesimde bozkır alanlar mevcuttur.

Tabiat güzellikleri ile meşhur olan dağ, yerli ve yabancı turistlerin alâkasını çekip gezilmektedir.

ILGAZ NEREDEDİR?

Çankırı iline bağlı Ilgaz ilçesinin
Türkiye Haritasındaki konumu

Ilgaz, İç Anadolu bölgesinde bulunan Çankırı ilinin yaklaşık 14.000 nüfuslu bir ilçesidir. Ilgaz ilçesi, Çankırı’nın Kurşunlu, Korgun, Merkez ve Yapraklı ilçeleriyle birlikte Kastamonu’nun Tosya, Merkez, İhsangazi ve Araç ilçeleriyle de komşudur

ILGAZ TURLARI

ILGAZ, temiz havası, yeşili, sakin ortamı ile unutulmaz bir gün geçirmek isteyen, şehrin karmaşasından uzaklaşarak tertemiz bir dağ havası almak isteyen, dağ aktiviteleri yapmak isteyen herkese kapısını açıyor.

Anka Tur olarak Ilgaz Turlarında yemek hariç ve yemek dahil seçenekleri sunarak, dileyenlerin gün boyu serbest zaman olarak vaktini değerlendirmesini dileyenlerin ise tur rehberleri eşliğinde bu keyifli turu gerçekleştirmesine olanak sağlıyoruz.

Ankara’dan her hafta sonu Ilgaz Turları 0312 419 07 19

Ilgaz’da Kayak Tesisleri İşletmecisi Olan Murat Ustaoğlu 0544 277 80 25